Wyceń usługę

Zakładanie strony – poradnik

Wróć do wpisów
Kategoria: Strony www
10 października, 2018

Zakładanie strony – poradnik

Budowa strony internetowej nie wymaga obecnie praktycznie żadnej specjalistycznej wiedzy. Jest to możliwe dzięki przyjaznym użytkownikowi narzędziom – w wielu przypadkach dostępnych zupełnie za darmo. Czy jednak sprawdzą się one w każdym projekcie? Jak założyć swoją stronę? Tego dowiesz się, wchodząc pod ten adres.

Trudno w dzisiejszych czasach wyobrazić sobie funkcjonowanie firmy bez strony internetowej. Nawet jeśli to tylko prosta wizytówka, to bardzo ułatwia docieranie do nowych klientów, a do tego, jeśli tylko jest dobrze zrobiona, buduje pozytywny wizerunek marki.

Czasy, w których to do budowy stron naprawdę trzeba było mieć odpowiednie umiejętności, dawno już minęły, bo nie musimy pisać całego kodu. Nie zmienia to jednak faktu, że od podjęcia decyzji o stworzeniu witryny do jej faktycznego uruchomienia trochę czasu minie, a po drodze mamy sporo rzeczy do zrobienia. Co dokładnie? Tym zajmiemy się właśnie teraz.

Na wstępie pomyśl, czego oczekujesz od strony

Pierwszą rzeczą, jaką każdy powinien zrobić, jest dokładne zastanowienie się nad tym, jakiej strony potrzebuje. Podjęte na tym etapie decyzje będą rzutowały na wszystkie kolejne zadania i brak konkretnego celu zwyczajnie utrudnia budowę witryny. Inne rozwiązania wybierzemy, decydując się na prostą, statyczną wizytówkę firmową, a zupełnie czego innego będziemy potrzebowali, budując bardzo rozbudowany portal czy sklep internetowy. Określenie celu jest więc absolutną podstawą.

Wybieramy odpowiedni serwer?

Kolejna sprawa to serwer, bez którego nasza strona nie będzie mogła zaistnieć. To, w ogromnym uproszczeniu oczywiście, kawałek przestrzeni dyskowej z bezpośrednim dostępem z internetu. Serwer ma swój indywidualny adres IP, do którego możemy dopisać wykupioną wcześniej domenę. Po jej wpisaniu w wyszukiwarkę jesteśmy przekierowywani na adres serwera, z którego następnie wczytywana jest strona.

W rzeczywistości serwer jest po prostu swego rodzaju komputerem i nie będziemy się tutaj zagłębiać w szczegóły techniczne jego działania, ale za to szczegóły techniczne samych maszyn mają już ogromne znaczenie. W przypadku płatnych ofert, a tych mamy naprawdę dziesiątki (jak nie setki) na polskim rynku, staniemy przed dylematem wyboru konkretnego rozwiązania. Konta hostingowe charakteryzują się takimi parametrami jak wielkość przestrzeni dyskowej, ilość możliwych do założenia baz danych czy kont FTP, liczba skrzynek mailowych i wiele więcej. Jednym z ważniejszych parametrów są na pewno ograniczenia transferowe. W tańszych opcjach spotkamy się z limitami danych pobranych oraz wysłanych.

Odpowiedni dobór parametrów ma tutaj niebagatelne znaczenie dla przyszłości strony, szczególnie gdy budujemy dużą witrynę, która w perspektywie czasu ma się dynamicznie rozwijać. Ekspansja zostanie skutecznie zatrzymana, jeśli serwer swoimi parametrami będzie już za słaby. Można się przenieść oczywiście na inny serwer, ale to proces kosztowny i długotrwały, a do tego zawsze jest ryzyko, że stracimy część danych.

Warto prześledzić możliwie najwięcej ofert z rynku i dobrze zastanowić się przed konkretnym wyborem. Warto skorzystać z pomocy specjalistycznych firm, które na pewno skutecznie doradzą w wyborze odpowiedniego konta hostingowego.

Darmowe serwery – czy to się opłaca?

A co z darmowymi pakietami hostingowymi? Jest ich mnóstwo i pewnie każdy znajdzie coś dla siebie, jednak odradza się to rozwiązanie. Darmowy hosting może się sprawdzić przy budowie hobbystycznej strony lub prostego bloga, których celem nie jest zarabianie.

Darmowe konta hostingowe są mocno ograniczone wydajnościowo, a do tego praktycznie kompletnie okrojone z funkcjonalności. Nie mamy w zasadzie żadnego wpływu na działanie serwera, a co za tym idzie, trudno tutaj mówić o stworzeniu profesjonalnego serwisu internetowego. Wątpliwe pozostaje również bezpieczeństwo, szczególnie jeśli będziesz gromadzić dane osobowe na stronie. Trzeba również mieć świadomość tego, że usługodawca ma prawo dosłownie z dnia na dzień wyłączyć serwery, a i sama ich stabilność najczęściej pozostawia wiele do życzenia.

Istnieją nawet takie darmowe serwery, które oferują gotowe już narzędzia do stworzenia witryny, najczęściej opartej o tę samą strukturę, choć z możliwością częściowej personalizacji pod kątem grafiki czy rozmieszczenia treści. Chyba najlepszym przykładem jest tutaj serwis Blogger, oferujący miejsce na serwerze, gotowego bloga oraz adres pod domeną blogspot.com. Wszystko jest oczywiście za darmo, ale na pewno nie będzie to dobre rozwiązanie dla potrzeb firm, które chcą się promować w sieci.

Budujemy stronę z wykorzystaniem systemów CMS

Jeszcze wcale nie tak dawno temu budowanie stron internetowych polegało na ich całkowitym pisaniu. Pojawiały się pierwsze narzędzia pozwalające na graficzną, całkiem intuicyjną ich budowę, ale mało kto był zadowolony z efektów ich działania. Choć strona może i wyglądała przystępnie, tak jej kod był jednym wielkim bałaganem, w którym nie sposób było się połapać. Naprawienie czegoś, zmodyfikowanie czy uaktualnienie takiej witryny było nie lada wyzwaniem. Dzisiaj takie rozwiązanie w ogóle nie miałoby racji bytu, gdyż optymalizacja kodu bezpośrednio przekłada się na proces pozycjonowania.

Współczesne narzędzia do budowy stron internetowych nie tylko faktycznie nie wymagają od użytkownika wprowadzania nawet jednej linijki kodu. Z ich pomocą można bowiem stworzyć naprawdę dobrą witrynę i to całkiem nieźle zoptymalizowaną. Mowa o systemach CMS. Ich popularność wynika z wielu zalet, do których zalicza się między innymi:

  • zupełnie darmowy dostęp do takich systemów jak WordPress czy Joomla!,
  • intuicyjne budowanie stron bez konieczności pisania kodu,
  • bogata baza modułów pozwalających na rozbudowę strony i jej dopasowanie do potrzeb,
  • miliony gotowych, darmowych szablonów graficznych,
  • intuicyjny panel administracyjny,
  • wyjątkowo prosta instalacja skryptu na serwerze.

Oczywiście darmowe moduły oraz szablony graficzne nie sprostają oczekiwaniom tych osób, które chcą zbudować profesjonalne i unikalne strony. Moduły nierzadko trzeba przebudować, a szablon graficzny spersonalizować. Alternatywnym rozwiązaniem w takich przypadkach są więc rozwiązania dedykowane.

Firma Webmetric specjalizuje się w dedykowanych rozwiązaniach graficznych i funkcjonalnych, które specjaliści mogą przygotować pod konkretny cel witryny. Zajmą się nie tylko budową strony, ale także pomogą w wyborze serwera czy domeny. Zaangażują się w obsługą techniczną, monitorując witrynę oraz aktualizując ją w razie potrzeby.

Narzędzia do tworzenia stron w systemie abonamentowym

Jeśli interesowałeś się już trochę tematyką budowy stron internetowych, to bardzo możliwe, że trafiłeś na serwisy, które w ramach opłacania abonamentu oferują dostęp do specjalnego narzędzia ułatwiającego ten proces. Wielu zapewne pamięta jeszcze program Microsoft Front Page, w którym to tworzenie strony w dużej mierze opierało się na dosłownym jej rysowaniu.

Narzędzia abonamentowe działają na podobnej zasadzie. W ogromnym skrócie, mamy tutaj wolną przestrzeń do wypełnienia, na którą przeciągamy (dosłownie) różne dostępne w ramach narzędzia moduły i elementy. Program generuje nam potrzebny kod strony i, w lepszych wersjach, mamy nawet możliwość jego pobrania, aby później przenieść całość na własny hosting.

Pomijając wysokie ceny abonamentów, narzędzia te niestety mocno ograniczają twórcę, przez co można zapomnieć o profesjonalnych projektach. Trzeba także pamiętać o tym, że strona zbudowana w ten sposób mocno straci na unikalności, choć wizualnie często prezentuje się naprawdę imponująco.

Czy opłaca się budować stronę samodzielnie?

 

Narzędzia dostępne w sieci bardzo mocno zachęcają do sprawdzenia się w roli webmastera. Mamy między wiele darmowych modułów oraz kompletnie bezpłatne szablony graficzne.

Strona zbudowana z wykorzystaniem ogólnodostępnych skórek i grafik ma jednak kilka wad, do których należy zaliczyć:

  • brak unikalności przez wykorzystanie darmowych szablonów graficznych,
  • niepewne i nie zawsze skuteczne systemy zabezpieczające stronę przed atakami,
  • przebudowana ogólnodostępnych modułów w celu ich dopasowania do potrzeb wymaga specjalistycznej wiedzy,
  • nie zawsze dobrze zoptymalizowany kod, który utrudnia pozycjonowanie i może spowolnić działanie witryny.

Naszym zdaniem taka opcja może sprawdzić się w przypadku budowy prostych wizytówek, stron statycznych, które mają raczej charakter informacyjnych, niż sprzedażowy.

W przypadku bardziej ambitnych projektów warto zdać się jednak na pomoc fachowców. W Webmetric realizujemy takie właśnie usługi. W rozsądnej cenie zbudujemy każdą stronę i zajmiemy się jej obsługą oraz monitoringiem.

Michał Zarzycki
Michał Zarzycki
Specjalista ds. sprzedaży stron www. W handlu obecny odkąd pamięta. Zawsze doradzi najlepsze rozwiązanie i zaplanuje optymalną strategię działań.
Komentarze