Wyceń usługę

Wordpress 5.0 oraz jak przywrócić klasyczny edytor

Wróć do wpisów
Kategoria: Nowości w branży
07 grudnia, 2018

Co wydarzyło się w świecie WordPressa 6 grudnia?

Opublikowany dziś WordPress 5.0 wprowadza dużą zmianę w podejściu do edycji treści za sprawą Gutenberga, nowego edytora wizualnego. Nie jest to zwykła aktualizacja, a kompleksowa zmiana podejścia do wprowadzania treści. W założeniu ma umożliwiać zaawansowaną edycję nie tylko samej treści, ale i jej układu. W praktyce przypomina to korzystanie z Visual Composera, w którym mogliśmy składać stronę z różnych bloków, tworząc swój niepowtarzalny szablon strony.

Przykład działania edytora Gutenberg – wordpress.org

Jest to więc edytor stanowiący pudełko, do którego można wrzucić inne pudełka (bloki), a te wypełnić treścią. Ilość, rozmiar i rodzaj pudełek determinuje wygląd strony. Brzmi to ciekawie, ale w praktyce budzi sporo wątpliwości, związanych np. z jakością generowanego automatycznie kodu (bolączka wszystkich edytorów wizualnych) i intuicyjnością rozwiązania.

Największym jednak problemem na ten moment jest fakt, że aktualizacja WordPressa do wersji 5.0 wymusza przejście na edytor blokowy (Gutenberga). Użytkownik nie ma opcji wybrania klasycznego edytora lub Gutenberga, nie może też stosować ich zamiennie (bez wtyczki, o której poniżej). Konsekwencją tego zazwyczaj jest problem z edycją strony lub w specyficznych przypadkach, niemożność wejścia w opcję edycji lub korzystania z niektórych jej funkcji.

Jak przywrócić klasyczny edytor WordPressa?

Nic więc dziwnego, że twórcy WordPressa oddali nam do dyspozycji oficjalną wtyczkę, której instalacja daje możliwość wyboru edytora i korzystania z niego w stary, sprawdzony sposób. Szkoda jednak, że podczas instalacji od razu nie dostajemy możliwości wyboru. Dla części użytkowników (szczególnie tych poruszających się w systemie mniej swobodnie) nagła zmiana sposobu edycji może być trudna do zaakceptowania i sprawić wiele problemów.

Wtyczkę znajdziecie w repozytorium wtyczek pod adresem: https://pl.wordpress.org/plugins/classic-editor Do tej pory została pobrana 700 000 razy, a opinie o samym sposobie zmiany jak i działaniu Gutenberga bywają skrajne.

Cieszy też fakt, że klasyczny edytor będzie wspierany do minimum 2022 roku. Mamy więc sporo czasu, by poznać nowe rozwiązanie oraz dostosować do niego kwestie techniczne.

Przykład działania edytora Gutenberg – wordpress.org

Kwestie, które musisz zweryfikować przechodząc na Gutenberga:

  • Czy wszystkie wtyczki, których używasz nadal działają z nową wersją?
  • Czy szablon jest kompatybilny z nowym edytorem?
  • Czy przygotowany, dedykowany szablon edycji strony (np. poprzez ACF PRO) nadal działa jak wcześniej?
  • Czy nie wystąpiły błędy, takie jak blank screen w ekranie edycji wpisu?
  • Czy posiadasz kopię bezpieczeństwa witryny sprzed aktualizacji?

Co możesz zyskać korzystając z Gutenberga?

Dużą elastyczność w edycji układu treści. Możliwość zmiany elementów, które do tej pory musiał edytować ktoś ze znajomością minimum HTML5. W teorii ograniczysz też liczbę wtyczek usprawniających działanie edytora. Do tej pory, edycja miała co najmniej przeciętne przełożenie na efekt na froncie. W nowym rozwiązaniu, to co widzimy w edycji ma pokrywać się z tym, co uzyskamy na stronie.

WordPress 5.0 z całą pewnością próbuje nadać nowy kierunek wszystkim twórcom stron opartych na tym CMSie. Sposób realizacji tej zmiany (jej przymusowy charakter) pozostawia wiele do życzenia, ale nowe możliwości zapowiadają się niezwykle ciekawie i mogą po raz kolejny wyznaczyć standard intuicyjnej edycji treści w CMSach.

Wojciech Popiela
Wojciech Popiela
Project Manager i developer z ośmioletnim stażem. Doświadczenie zdobywał przy realizacji dużych projektów aplikacji internetowych. W Webmetric czuwa nad jakością wdrożeń i rozwojem usługi jako członek zarządu.
Komentarze