Wyceń usługę

Strona rensponsywna / RWD (Responsive Web Design) – co to jest?

Wróć do wpisów
Kategoria: Strony www
04 lutego, 2019

Strona rensponsywna / RWD (Responsive Web Design) – co to jest?

Jeśli interesowałeś się tematyką tworzenia stron oraz współczesnych trendów pośród internautów, to na pewno nie raz spotkałeś się z tajemniczym pojęciem RWD. To specjalna technologia budowy stron, która obecnie cieszy się ogromną popularnością. Jeśli chcesz dowiedzieć się o niej więcej, zajrzyj już teraz na tę stronę.

Czy zdarzyło Ci się kiedyś uruchomić na swoim telefonie komórkowym stronę internetową, która okazała się kompletnie nieczytelna? Pewnie tak i prawie na pewno od razu porzuciłeś taką witrynę, szukając interesujących Cię informacji w zupełnie innym miejscu. Z takim problemem boryka się wiele stron internetowych.

Dopasowanie do mobilnych użytkowników internetu

 

Sytuacja, z którą się spotkałeś, prawdopodobnie była efektem tego, że strona nie została w żaden sposób przystosowana pod urządzenia mobilne. Jeśli szablon jest ściśle skrojony pod duże ekrany komputerów stacjonarnych czy laptopów, to nie trudno sobie wyobrazić, jak źle będzie on wyglądał na smartfonie. Na małym ekranie widzimy jedynie niewielki wycinek całej witryny i, aby zapoznać się z całą jej zawartością, musimy przesuwać palcem po wyświetlaczu, docierając do kolejnych fragmentów interfejsu i błądząc po nim w ciemno. To mało wygodne, prawda?

Ten prosty przykład chyba najlepiej obrazuje to, jak istotne jest przystosowanie strony internetowej do standardów urządzeń mobilnych – nie tylko tabletów (najczęściej mających nieco większe ekrany), ale przede wszystkim do mniejszych telefonów komórkowych. Co jednak najważniejsze w tym wszystkim to fakt, że surfowanie po sieci na mobilnych urządzeniach staje się wyraźnie standardem. W samej tylko Polsce w 2016 roku ponad 17 milionów internautów przeglądało strony na swoich urządzeniach mobilnych, a łącznie aktywnych użytkowników internetu mieliśmy wtedy blisko 26 milionów.

Jeśli interesowałeś się ostatnio technologiami budowy stron, to pewnie spotkałeś się z tajemniczym pojęciem RWD. Dynamiczny rozwój tej technologii oraz ogromna jej popularność są właśnie efektem kreowania się trendu na bycie mobilnym użytkownikiem internetu. Co kryje się pod tym tajemniczym pojęciem?

Strony responsywne, czyli po prostu elastyczne

Nazwa technologii tworzenia stron internetowych RWD to skrót od anglojęzycznych słów, który po rozwinięciu daje nam Responsive Web Design. W wolnym tłumaczeniu jest to po prostu responsywny styl projektowania stron, a więc taki, w którym witryna ma elastyczną formę. Wszystko zapoczątkowało się z chwilą wypuszczenia 3 wersji arkusza stylów CSS, stanowiącego trzon wyglądu graficznego każdej współczesnej witryny.

Nie będziemy oczywiście wnikać w szczegóły techniczne konstrukcji CSS, ale w uproszczeniu chodzi o to, że wszystkie elementy widoczne na stronie mogą się samodzielnie skalować w zależności od tego, na jakim ekranie są uruchamiane. Witryna sprawdza wielkość ekranu, na którym jest uruchomiona, a następnie automatycznie się do niego dopasowuje. Dzięki temu jeden szablon graficzny jest w pełni czytelny na kilkudziesięciocalowym ekranie komputera stacjonarnego, jak i na 6-calowym wyświetlaczu telefonu komórkowego.

Posiadanie strony RWD niesie ze sobą wiele zalet

Wiadomo już teraz doskonale, że strony responsywne są po prostu odpowiedzią na potrzeby użytkowników internetu, którzy coraz częściej przeglądają sieć w swoich niewielkich urządzeniach mobilnych. Korzyści wynikające z dopasowania się do tej mody są wręcz oczywiste. Bardzo często wysoki wskaźnik odrzuceń strony jest właśnie konsekwencją tego, że witryna źle wyświetla się na urządzeniach mobilnych. Szczególnie firmy nie mogą sobie na to pozwolić, gdyż przekłada się to bezpośrednio na utratę wielu potencjalnych klientów, a więc i na dużo mniejsze zyski.

Na tym jednak nie koniec, gdyż wykorzystanie technologii RWD ma także inne zalety, do których zalicza się między innymi:

  • wyższa pozycja w wynikach wyszukiwania – Google wyraźnie promuje dzisiaj strony nowoczesne, wykorzystujące technologię RWD, które automatycznie windowane są w wynikach wyszukiwania nad witrynami bardziej przestarzałymi,
  • budowanie dobrego wizerunku firmy – korzystanie z takich technologii promuję markę, jako nowoczesną, a więc i bardzo profesjonalną,
  • niższe koszty utrzymania strony – zamiast zarządzać stronę desktopową i mobilną jednocześnie, zarządza się jedną witryną responsywną,
  • administrowanie tylko jedną stroną nie generuje ryzyka duplikującego się kontentu.

Aktualizować stronę do standardu RWD czy zbudować ją od nowa?

Nie da się podważyć tak wielu zalet stosowania technologii budowy stron responsywnych. Prowadząc biznes i promując się w sieci, trzeba dostosowywać się do nowych standardów, zwiększając swoją widoczność w internecie, wyróżniając się na tle konkurencji i docierając do coraz to większej liczby odbiorców.

O ile dopiero przymierzamy się do zbudowania strony internetowej, wybór technologii staje się więc oczywisty, ale co w przypadku, gdyż już od dawna mamy swoją witrynę, ale jest ona technologicznie przestarzała? Przyznajemy, jest to dylemat bardzo poważny. Nic nie stoi oczywiście na przeszkodzie, aby zlecić unowocześnienie strony i jej dopasowanie do standardów RWD. Jest to jak najbardziej wykonalne, ale…no właśnie, i tutaj jest problem. Taka przebudowa wiąże się z wieloma problemami, przez co zajmuje wiele czasu i kosztuje niemałe pieniądze. Praktycznie zawsze (może z wyjątkiem prostych wizytówek) koszt dopasowania istniejącej witryny do standardów RWD jest dużo wyższy niż zaprojektowanie i zbudowanie całości kompletnie od zera.

Zdajemy sobie sprawę z tego, że czasem trudno będzie się pogodzić z wizją utraty strony prowadzonej od lat, którą pieczołowicie rozbudowywaliśmy i dbaliśmy o to, aby prezentowała treści najwyższej jakości. Jeśli bardzo zależy Ci na pozostawieniu obecnej formy witryny i masz odpowiednie środki finansowe do przeprowadzenia takiej inwestycji, to nic nie stoi na przeszkodzie, ale naszym zdaniem lepiej wykonać wszystko od nowa.

Nie trzeba obawiać się tego procesu. Jeśli masz wątpliwości, zgłoś się do zespołu z Webmetric. Z przyjemnością wyjaśnimy wszelkie wątpliwości i zajmiemy się projektem oraz budową nowoczesnej, responsywnej strony, dzięki której Twój biznes będzie mógł się dynamicznie rozwijać.

Mobilność to trend, którego już się nie zatrzyma

Tak naprawdę nie powinniśmy w ogóle rozważać tego, czy przygotować stronę responsywną, ale kiedy to zrobić, najlepiej możliwie jak najszybciej. Trendu na mobilne przeglądanie internetu już się nie zatrzyma. Smartfony oraz tablety są coraz tańsze i nowocześniejsze, a dostęp do internetu na nich praktycznie niczym nieograniczony. Coraz częściej ludzie nie mają już nawet w domach komputerów, a zwykłe tablety, wokół których toczy się dosłownie cała „przygoda z internetem”. Technologia RWD idealnie wpasowuje się w ten trend i dlatego naprawdę zachęcamy do tego, aby już teraz na nią postawić.

Michał Zarzycki
Michał Zarzycki
Specjalista ds. sprzedaży stron www. W handlu obecny odkąd pamięta. Zawsze doradzi najlepsze rozwiązanie i zaplanuje optymalną strategię działań.
Komentarze