Na końcowym etapie projektowania strony internetowej lub sklepu zawsze pojawia się pytanie o wybór serwera. Odpowiedni serwer jest kluczowy dla dalszego funkcjonowania strony i jego wybór musi być przemyślany. Od niego w dużej mierze zależy, jak szybko i niezawodnie będzie działać strona www.
Szukając rozwiązania dla swojej firmy, weryfikujemy 4 główne aspekty:
– na ten aspekt składa się szybkość działania, dostępność zasobów (takich jak czas procesora lub pamięci RAM) oraz przepustowość łącza,
– rozumiana jako czas nieprzerwanego działania. Wysokiej jakości usługi mają ten parametr nawet na poziomie 99,9% czasu dostępności w sieci,
– warto zwrócić uwagę na pojemność serwera zwłaszcza przy obszernych sklepach internetowych lub konieczności przechowywania dużej ilości plików, do których wlicza się też poczta, o ile jest na tym samym serwerze (załączniki mogą dużo ważyć!),
– kto konfiguruje i opiekuje się serwerem. W przypadku hostingu wirtualnego jest to usługodawca, ale np. w przypadku serwerów VPS lub dedykowanych jest to klient. Zarządzanie serwerem wymaga dużej wiedzy i bieżącej konserwacji, np. aktualizacji oprogramowania.
Analizując oferty firm hostingowych, powinniśmy ocenić, ile tych zasobów tak naprawdę potrzebujemy? Sprawę utrudnia fakt, że ilość zasobów jest zmienna w czasie.
Strona obsługująca ruch na poziomie 1000 unikalnych odwiedzin dziennie wymaga mniejszej liczby zasobów od strony z 100 000 unikalnych odwiedzin dziennie.
W niektórych branżach obciążenie serwera zależne jest od np. sezonu sprzedaży – świąteczny lub sylwestrowy. Zdarzają się sklepy internetowe, które w gorących miesiącach zwiększają ruch nawet o 500%. Nie możemy wtedy pozwolić, by serwer zawiódł pod dużym obciążeniem. Ponadto, rozbudowując stronę lub sklep, warto mieć swobodę i pewność, że serwer wytrzyma dokładanie nowych elementów.
Rozwiązaniem może wydawać się przejście na wyższy pakiet zasobów, ale przejście zazwyczaj jest możliwe jedynie w górę, niemal nigdy w dół. Gdy raz wykupimy droższy pakiet, nie będziemy już go mogli obniżyć, co w przypadku chwilowego wzrostu obciążenia jest nieopłacalne, ponieważ płacimy cały czas, a korzystamy okazjonalnie.
Rozwiązaniem jest serwer elastyczny, inaczej skalowalny. Zazwyczaj jest to rozwiązanie w chmurze obliczeniowej pozwalające na dynamiczne, automatyczne zwiększenie, ale też obniżenie dostępnych zasobów.
Oznacza to, że serwer wykrywając zbliżający się koniec zasobów do dyspozycji, automatycznie podniesie dostępne parametry, a gdy przestaną być potrzebne, obniży do nominalnej wartości. Co najważniejsze, zapewnimy sobie odpowiednią wydajność i zapłacimy wyłączenia za czas, w którym parametry serwera były zwiększone. Możesz także przeznaczyć określony budżet na zwiększenie zasobów i mieć pewność, że kontrolujesz wydatki. Konfigurację warunków zwiększania zasobów i wydatkowania środków przeprowadzasz w autoskalarze.
To narzędzie pozwalające na dynamiczne zwiększanie i zmniejszanie parametrów serwera w zależności od obciążenia w danej chwili i zdefiniowanego budżetu.
Korzystając ze skalowalnych zasobów, jesteśmy w stanie łatwo sprawdzić, ile tak naprawdę ich potrzebujemy i zakupić taki pakiet, który będzie najbardziej optymalny kosztowo i wydajnościowo.
Skalowalność infrastruktury i dynamiczny dostęp do zasobów nadal nie jest standardem w branży hostingowej, a świadomość istnienia takich rozwiązań wciąż nie jest wysoka wśród przedsiębiorców. Warto dodać, że komfort skalowalnego hostingu nie jest związany z dużymi kosztami, a wydajny serwer jest dostępny już od 200 zł/rok (parametry bazowe).