Wyceń usługę

Progressive Web App

Wróć do wpisów
Kategoria: Strony www
26 czerwca, 2018

Progressive Web App – atrakcyjna technologia dla każdego

Wyobraź sobie sytuację – Internauta szuka usługi w Internecie za pomocą smartfona, ale zamiast wpisywać słowa kluczowe w Google od razu pod ręką ma ikonkę z logo Twojej firmy i trafia bezpośrednio na Twoją stronę nawet nie spoglądając się na konkurencję. Brzmi fajnie? Dowiedz się jak tego dokonać.

Responsywny Design, a więc dostosowywanie się strony do dowolnego urządzenia (jak telefon, tablet, czy laptop) stanowi obecnie standard, a ruch mobilny coraz bardziej dominuje sposób korzystania z Internetu.

Być może zastanawiałeś się, co jeszcze możesz zrobić, by przeglądanie Twojej strony było jeszcze atrakcyjniejsze. Z pomocą przychodzi technologia Progresywnych Web Aplikacji. Rozwiązania dostępne do tej pory wyłącznie dla aplikacji natywnych może wzbogacić Twoją stronę o dodatkowe funkcje, które wzbogacają doświadczenia użytkownika.

Słowniczek na początek:
Aplikacja natywna – aplikacja, a więc oprogramowanie, wykonujące określone funkcje, dedykowana konkretnemu systemowi i urządzeniom, np. smarftonom Android. Wymagająca pobrania i instalacji.

Aplikacja webowa – aplikacja wykonująca nadane funkcje za pośrednictwem przeglądarki internetowej dowolnego urządzenia.

Progressive Web App (Progresywna Aplikacja Webowa) – technologia mająca na celu połączenie najlepszych cech dwóch powyższych rodzajów.

Czy Progresywna Aplikacja Webowa zarezerwowana jest wyłącznie dla zaawansowanych produktów i dużych firm?
Absolutnie nie! Z zalet wdrożenia możesz korzystać również posiadając prostą stronę – wizytówkę. , Twoja aplikacja webowa lub strona może działać jak aplikacja natywna!
Dowiedz się jak.

Jakie korzyści otrzymuję?
Masz już swoją aplikację webową, stronę internetową lub sklep? A może właśnie zaczynasz je tworzyć? W obu przypadkach to idealny moment na instalację wsparcia dla PWA i skorzystania z szeregu korzyści:

 1. Możliwość przypisania strony do ekranu startowego – przeglądając stronę po raz pierwszy Internaucie automatycznie zaproponowane zostanie przypisanie strony do ekranu startowego. Po wyrażeniu zgody link do Twojej strony będzie łatwo dostępny tak jak inne aplikacje na telefonie użytkownika! Masz pewność, że nie przepadnie gdzieś w zakładkach.
 2. Działanie również przy niestabilnym dostępie do internetu – zdarzyło Ci się jechać np. pociągiem lub korzystać z Internetu w miejscu gdzie zasięg Sieci nie był najlepszy? Dzięki PWA strona będzie działać nawet przy braku Internetu dzięki pobraniu z wyprzedzeniem zasobów, gdy są dostępne.
 3. Błyskawiczne działanie – dzięki temu samemu mechanizmowi, co w poprzednim punkcie, strona ładuje się błyskawicznie
 4. Personalizacja – możliwość zmiany kolorystyki pasku adresu podczas użytkowania w przeglądarce przy pierwszym kontakcie na taki, zgodny z identyfikacją Twojej firmy.
 5. Kontakt z Klientem dzięki wiadomościom push – z użyciem PWA możesz korzystać z natywnych funkcji telefonu, w tym z wysyłania wiadomości push.
 6. Tańsze koszty developingu – PWA nie wymaga wdrożenia na poszczególne platformy, co w przypadku aplikacji znacznie obniża koszty, a w przypadku stron i sklepów obniża je niemal do zera!
 7. Oszczędność czasu – jeśli jesteś twórcą aplikacji, nie musisz przechodzić procesu dodawania aplikacji do repozytoriów jak AppStore czy Google Play.

Jakie wymagania należy spełnić, by spełnić zasady PWA?

 1. Posiadać certyfikat SSL dla witryny
 2. Posiadać pełne RWD
 3. Umożliwić działanie nawet na wolnym łączu
 4. Każda strona musi posiadać indywidualny adres
 5. Umożliwić dodanie aplikacji do ekranu głównego za pomocą manifest.json
 6. Umożliwić działanie również przy braku Sieci (nawet w ograniczonym zakresie).

Wszystkie powyższe elementy można zweryfikować dzięki testom Lighthouse.

Reasumując – udostępnienie użytkownikom możliwości korzystania z zalet PWA to element dla każdego posiadacza aplikacji, strony lub sklepu. Warto wystartować już teraz, bo rola PWA staje się coraz większa i niewykluczone, że już niedługo będzie to standard w doświadczeniu użytkownika.

Wojciech Popiela
Wojciech Popiela
Project Manager i developer z ośmioletnim stażem. Doświadczenie zdobywał przy realizacji dużych projektów aplikacji internetowych. W Webmetric czuwa nad jakością wdrożeń i rozwojem usługi jako członek zarządu.
Komentarze