Wyceń usługę

Modyfikacje strony – cennik

Wróć do wpisów
Kategoria: Strony www
11 października, 2018

Modyfikacje – co i jak od czego zależy cena

Częstym zapytaniem ofertowym, z którym mamy do czynienia, jest modyfikacja istniejącej strony bądź sklepu internetowego. W większości przypadków, po krótkim opisie oczekiwanego efektu, pojawia się pytanie o konkretną wycenę i czas wykonania usługi. Jeśli rozmawiasz z twórcami strony, którą chcesz zmodyfikować, pewnie dostaniesz stosunkowo precyzyjną odpowiedź (o ile oczekiwania również są precyzyjne i nie odbiegają znacznie od obecnych założeń). Jeśli jednak zgłaszasz się z istniejącą stroną do nowego wykonawcy, sprawy się komplikują.

Dlaczego tak trudno uzyskać konkretną wycenę i jak sobie z tym poradzić? Składa się na to wiele czynników.

Dług technologiczny

Technologie internetowe rozwijają się niezwykle szybko. Aktualizacja strony, sklepu czy aplikacji to nie kwestia wyboru, a konieczności. Wydajność, bezpieczeństwo, możliwości rozbudowy. Jeśli nie aktualizujesz strony zaciągasz dług technologiczny. Gdy w końcu postanowisz przejść na nową wersję oprogramowania może on być tak duży, że jego spłacenie będzie kosztować wiele czasu i środków. W niektórych przypadkach może się to okazać niemożliwe w ogóle do realizacji i będzie wymagać przepisania całej strony na nowy kod.

Nieznany kod

Stronę internetową może napisać niemal każdy. Napisać ją dobrze to jednak inna kwestia. Zgłaszając się do agencji, możliwość oceny jakości strony i zastosowanych rozwiązań jest ograniczona. Bez wstępnego audytu nie sposób ocenić ile pracy będzie trzeba włożyć by wykonać modyfikacje lub naprostować zastosowane złe praktyki (np. hardcodowane teksty, niewydajne skrypty itp).

Wycofane technologie

Niektóre elementy strony mogły spełniać swoje zadanie w momencie ich wdrożenia, jednak wraz z upływem czasu i zmieniającej się koncepcji oraz wymagań, mogą okazać się konieczne do wymiany. Zdarza się też, że niektóre rozwiązania zostają zdeprecjonowane, nie nadają się do modyfikacji lub zostają wycofane (tak się często dzieje np. z wtyczkami do WordPressa, które zostają wycofane z repozytorium, np. z powodu porzucenia przez twórców lub odkrytych luk bezpieczeństwa).

Wadliwe fundamenty

Niekiedy oczekiwane modyfikacje są tak kompleksowe, że efektywniej będzie stworzyć stronę internetową lub aplikację od zera zamiast modyfikować obecne rozwiązanie. Do tego wniosku zazwyczaj dochodzi się po analizie bieżących rozwiązań.

Wiedzieć, znaczy zrobić

Niekiedy podchodząc do nietypowego problemu, np. naprawy strony internetowej, stwierdzenie ile czasu zajmie naprawa jest równoznaczne z… wykonaniem tej naprawy. Dokonując naprawy podejmuje się wiele różnych działań i metodą prób i błędów dochodzi do źródła problemu. Czas jest niemożliwy do oszacowania z wyprzedzeniem.

Jak rozwiązać więc problem wyceny realizacji? Odpowiedzią jest model time and material, w którym rozliczamy się za przepracowane godziny. Jest to efektywne z kilku powodów:

  1. Daje elastyczność w przypadku zleceń, w których niemożliwe jest jednoznaczne oszacowanie nakładów pracy
  2. Jest efektywne kosztowo – zapłacimy tyle, ile naprawdę trwały prace, bez dodatkowej marży stanowiącej zabezpieczenie agencji przy pracy w nieznanej sytuacji.
  3. Daje możliwość szybkiego rozwiązania problemów bez dodatkowych analiz mających jedynie na celu oszacowanie kosztów.
Michał Zarzycki
Michał Zarzycki
Specjalista ds. sprzedaży stron www. W handlu obecny odkąd pamięta. Zawsze doradzi najlepsze rozwiązanie i zaplanuje optymalną strategię działań.
Komentarze