Wyceń usługę

Przywracane kopii zapasowych

Wróć do wpisów
26 czerwca, 2018

Kopia zapasowa jest jedną z najważniejszych elementów o jakie należy zadbać posiadając dowolny serwis internetowy. Jeśli chcesz mieć spokojną głowę o kopię możesz skorzystać z naszych usług opieki IT, jeśli jednak chcesz sam zadbać o ten element działania w Sieci, zapoznaj się koniecznie z 11 zasadami:

 1. Cykl tworzenia kopii bezpieczeństwa – tworzenie kopii powinno być realizowane w cyklu dziennym oraz miesięcznym. Najlepiej posiadać do 3 kopii dziennych oraz 3 miesięcznych. Kolejne kopie usuwają najstarszą z nich dzięki czemu nie zabierają dużo miejsca.
 2. Kopia online i offline – oprócz tworzenia kopii online (np. na serwerze), należy zabezpieczyć kopię offline, np. na zewnętrznym dysku. W przypadku infekcji serwera uchroni Cię to od infekcji kopii.
 3. Kopia zewnętrzna – oprócz tworzenia kopii na serwerze, warto przesyłać ją do zewnętrznej lokalizacji, np. na inny serwer.
 4. Kompleksowa kopia – kopia powinna zawierać kopie plików oraz bazy danych
 5. Historia wersji – dla serwisów w ciągłym rozwoju koniecznym jest korzystanie z systemu kontroli wersji, np. GIT lub SVN, w którym przechowywane są wszystkie pliki i kolejne zmiany w nich zachodzące wraz z opisem dokonywanych modyfikacji.
 6. Snapshot serwera – w przypadku posiadania serwera dedykowanego lub VPS warto wykonać snapshot całego serwera. Nie kopiuje on jedynie plików strony na nim przechowywanych, ale też cały system operacyjny i jego konfigurację. Możliwe jest więc przywrócenie kompleksowej konfiguracji w przypadku awarii lub błędów w konfiguracji.
 7. Weryfikacja kopii – o prawidłowym wykonaniu kopii nie dowiemy się dopóki nie spróbujemy jej przywrócić. Dlatego warto do czasu do czasu zainstalować kopię w środowisku testowym, by upewnić się, że jest sprawna.
 8. Gotowe moduły kopiujące – kopię możesz wykonywać poprzez serwer lub używając modułów do popularnych CMSów, jak np. BackWPup lub UpdraftPlus
 9. Bezpieczeństwo – pamiętaj, by kopie odpowiednio zabezpieczyć, szczególnie, gdy np. w kopii bazy danych przechowywane są dane Twoich klientów. Np. zaszyfruj dysk na którym znajduje się kopia offline oraz kontroluj kto ma dostęp do plików kopii (np. nie umieszczaj kopii w głównym katalogu public_html).
 10. Kopia przed aktualizacja – gdy planujesz wykonać aktualizację swojej witryny, zawsze wykonaj najpierw kopię plików i bazy.
 11. Zamów usługę bezpieczeństwa – jeśli nie czujesz się pewnie w temacie kopii zleć ją do wykonania profesjonalistom. Nigdy jednak nie rezygnuj z niej!
Wojciech Popiela
Wojciech Popiela
Project Manager i developer z ośmioletnim stażem. Doświadczenie zdobywał przy realizacji dużych projektów aplikacji internetowych. W Webmetric czuwa nad jakością wdrożeń i rozwojem usługi jako członek zarządu.
Komentarze