Wyceń usługę

Audyty i modyfikacje prędkości

Wróć do wpisów
Kategoria: Analityka Strony www
26 czerwca, 2018

Prędkość działania strony internetowej to kwestia, która coraz częściej pojawia się na ustach specjalistów IT i SEO. Google od dawna stawia w tym temacie wymagania, a obecnie są one jeszcze bardziej rygorystyczne. Celem nadrzędnym jest oczywiście wygoda Użytkowników. Nikt z nas nie lubi czekać na załadowanie się strony i niekiedy ułamki sekund decydują o tym, czy Użytkownik wyłączy naszą witrynę i skorzysta z innej – szybszej.

Wiemy więc jak ważna jest prędkość, ale jak ją uzyskać? Najlepiej zdać się na nas! :)

Jak osiągamy wysoki poziom optymalizacji i prędkości dla witryn naszych Klientów?

1. AUDYT STRONY

Weryfikujemy stan Twojej witryny zewnętrznymi, obiektywnymi narzędziami:

 1. Google PageSpeed – test wskazujący zastosowane zabiegi optymalizacyjne. Dzięki tym informacjom sprawdzisz, jakie działania zostały z powodzeniem wdrożone oraz które jeszcze należy wdrożyć. Wynik podawany jest w skali od 0 – 100 dla urządzeń mobilnych i desktopowych. Ponadto dodano również wynik prędkości oparty o statystyki użytkowników przeglądarki Chrome korzystających z witryny. Dane statystyczne nie zawsze są jednak dostępne.
 2. Google Lighthouse – zaawansowane narzędzie Google oceniające w skali od 0 do 100 w 4 kategoriach – Wydajności, Dobrych Praktyk, Dostępności dla osób niepełnosprawnych oraz SEO
 3. GTMetrix – niezależne narzędzie oceniające w skali od 0 do 100% oraz udostępniające szczegółowe analizy takie jak wykres kaskadowy wczytywania czy możliwość odtworzenia filmu sekunda po sekundzie z procesu renderowania treści

Dzięki uzyskanym raportom wiemy, gdzie szukać problemów z osiągnięciem oczekiwanej prędkości.

2. AUDYT KONFIGURACJI SERWERA

Weryfikacja samej strony to za mało. Równie ważna jest weryfikacja konfiguracji serwera, na którym działa strona. Aktualna wersja języka PHP, wspieranie protokołu http/2 i wiele innych rzeczy ma wpływ na wynik Twojej strony. Sprawdzamy te elementy i dajemy rozwiązania.

3. AUDYT DOBRYCH PRAKTYK

Głównym celem jest optymalizacja prędkości, ale należy pamiętać również o zestawie dobrych praktyk (element ten również podlega ocenie, np. w narzędziu Lighthouse) takich jak instalacja certyfikatu SSL, dostarczania treści przez nowoczesny protokół http/2, zachowanie odpowiedniego kontrastu czy wysyłki poczty poprzez SMTP.

Jakie elementy najczęściej podlegają optymalizacji:

 1. Kompresja obrazów i korzystanie z nowoczesnych formatów, np. WEBP
 2. Minifikacja i łączenie plików Java Script oraz CSS w jeden plik
 3. Usunięcie zbędnego kodu
 4. Przejście na protokół HTTP/2
 5. Optymalizacja wdrażania zasobów (fonty, skrypty itp.)
 6. Korzystanie z najwyższej wersji PHP
 7. Redukcja pobieranych zasobów
 8. Wyznaczenie krytycznej ścieżki CSS
 9. Asynchroniczne ładowanie zasobów

Potwierdzeniem sukcesu optymalizacji są oczywiście “zielone” wskaźniki w niezależnych testach.

Wojciech Popiela
Wojciech Popiela
Project Manager i developer z ośmioletnim stażem. Doświadczenie zdobywał przy realizacji dużych projektów aplikacji internetowych. W Webmetric czuwa nad jakością wdrożeń i rozwojem usługi jako członek zarządu.
Komentarze