Wyceń usługę

Aktualizacja Contact Form 7 – nie działa recaptcha

Wróć do wpisów
Kategoria: Bezpieczeństwo
13 grudnia, 2018

Po aktualizacji nie działa recaptcha – co robić?

Po aktualizacji Contact Form 7, najpopularniejszej wtyczki do obsługi formularzy dla WordPressa, mógł „zniknąć” dobrze znany boks „nie jestem robotem”. Znajomy boks z wymuszeniem zaznaczenia „Nie jestem robotem” do tej pory chronił formularz przed spamem, teraz zamiast tego elementu nie wyświetla się nic. Nie jest to jednak błąd, a najnowsza wersja recaptchy w wersji 3. Nie jest widoczna, ponieważ nie wymusza żadnego działania po stronie użytkownika.  Wszystko odbywa się w tle na podstawie oceny interakcji użytkownika (lub spambota) ze stroną.

Jeśli więc zaniepokoiły Cię nowe zmiany – wiedz, że nie ma powodów do obaw. Wszystko działa tak samo (a nawet lepiej) jak wcześniej. A jeśli chcesz wiedzieć więcej – czytaj dalej.

 

Jak działa reCAPCTHA Google?

Do tej pory Google wypuścił kilka wersji swojego narzędzia do odfiltrowania szkodliwych interakcji.

reCAPTCHA v1 – wycofana już wersja polegająca na przepisaniu tekstu do okienka. Opierała się na założeniu, że robot nie byłby w stanie odczytać kodu.

reCAPTCHA v2 – występująca w 3 odmianach:

  • Kliknięcie chekboksa (zamiast przepisywania) nie jestem robotem i w razie dalszych wątpliwości wypełnienia obrazkowego testu (np. wskazanie znaków drogowych).
  •  Invisible – odmiana recaptchy nie wymagająca klikania checkboksa, niewidoczna (oprócz małej odznaki informującej o obecności zabezpieczenia)
  • Android – walidacja za pomocą aplikacji na telefonie z Androidem

reCAPTCHA v3 – oparta na scoringu, a więc ocenie zachowania użytkownika na stronie. Wszystko za sprawą adaptacyjnego silnika oceny ryzyka. W przypadku słabej oceny, użytkownikowi wyświetlany jest dodatkowy test. Jeśli ocena jest dobra, nie jest podejmowana żadna akcja, a Użytkownik nie musi podejmować żadnej zbędnej interakcji.

Twórcy Contact Forma w swojej wbudowanej integracji, zaktualizowany więc używane rozwiązanie do najnowszego – wersji 3. Jeśli do tej pory nie korzystałeś z recaptchy – klucze wygenerujesz pod adresem: google.com/recaptcha/

 

Wojciech Popiela
Wojciech Popiela
Project Manager i developer z ośmioletnim stażem. Doświadczenie zdobywał przy realizacji dużych projektów aplikacji internetowych. W Webmetric czuwa nad jakością wdrożeń i rozwojem usługi jako członek zarządu.
Komentarze